گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی در بنگلادش


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی در بنگلادش

برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی در بنگلادش

مراسم بیست و هشتمین سالگرد عروج جانسوز امام خمینی(ره)، با حضور بیش از 500 نفر مشتمل بر شخصیت های سیاسی، دینی، استادان دانشگاه، دانشجویان، اصحاب رسانه ، علاقمندان به انقلاب اسلامی و سایر طبقات اجتماعی، درتالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش داکا برگزارشد.

آقای ایچ تی امام، مشاور عالی نخست وزیر دولت بنگلادش در امور سیاسی، بعنوان مهمان اصلی مراسم و آقایان دکتر عباس واعظی دهنوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا و پرفسور دکتر محمد سلیمان رئیس دانشگاه علوم وفن آوری اطلاعاتِ بنگلادش، مهمانان ویژه جلسه بودند.

پرفسور دکتر محمد صدیق الرحمن خان استاد گروه تاریخ و فرهنگ دانشگاه داکا ارایه کننده مقاله در همایش و آقای دکتر مولانا محمد عیسی شاهدی از محققان برجسته کشور سخنران اصلی سمینار بود. دکتر سید محمد عماد الدین خطیب مسجد مرکزی دانشگاه داکا نیز ریاست جلسه را برعهده داشت.

 

مراسم با تلاوت آیاتی از کلام خدا آغازشد. سپس آقای سید موسی حسینی رایزن فرهنگی ازجایگاه میزبان مراسم، با تبریک ایام ماه مبارک رمضان، از حضور گرم تمامی مهمانان در سمینار تشکر نمود. وی در تببین مناسبت این سمینار اظهار داشت: روح بلند امام خمینی گرچه 28 سال است که از میان مردم ایران و ارادتمندانش در نقاط مختلف جهان پر کشیده، اما فکر و راه و اندیشه تابناک آن امام بزرگ، همچنان درمیان ما زنده و جاودان و مشعل راه ماست.

 

 آقای پرفسور محمد صدیق الرحمن، ارایه کننده مقاله در باره موضوع سمینار، سخنران بعدی بود. وی در آغاز مقاله خود از حضرت امام بعنوان فردی که با عملکرد و آثار خود نام خویش را در سر تا سر جهان مشهورساخته است یاد کرد. مقاله وی از 5 محور اصلی به قرار ذیل، تشکیل شده بود:

1.شخصیت جهانی امام خمینی، که در همان سال 1979با انتخاب ایشان با عنوان«مرد سال» توسط مجله دی تایمز آمریکایی بدین حقیقت اعتراف شد. در واقع امام خمینی (ره) تنها مرد یک سال نبوده است، بلکه نام او بر پیشانی تاریخ رقم خورده است.

2. افقهای جهان شمول در دیدگاه های امام خمینی (ره) در تحلیل مسایل جهان اسلامی.

3. نقش امام خمینی (ره) در برقراری اتحاد و همبستگی بین ملل اسلامی با ریشه یابی آن از قرآن و احادیث.

4. تاکید حضرت امام بر گفتگو و تبادل نظر بین ادیان و مذاهب مختلف جهت فراهم آوردن زمینه صلح و آرامش.

5. توانمندی بی نظیر حضرت امام خمینی (ره) در رهبری امت اسلامی بخصوص در مبارزه علیه استکبار جهانی.

 

پس از آن آقای دکتر مولانا محمدعیسی شاهدی به نقد مقاله ارایه شده پرداخت. وی که سالها در ایران زندگی نموده و تسلط کامل بر زبان فارسی دارد و بخصوص حضرت امام خمینی(ره) را در طول حیاتش درک کرده است گفت: مفهوم انقلاب معمولا به معنای تغییر و تحول از طریق درگیری و زد و خورد و تلفات و احیانا به دنبال گذاشتن نابودی و ویرانی است . ولی حضرت امام خمینی (ره) این مفهوم را کاملا تغییر داد. با اینکه جوانان حزب اللهی آنروز آماده بودند اسلحه به دست گیرند و به مقابله با مزدوران شاه پهلوی برخیزند. ولی امام به هیچ وجه اجازه نداد این انقلاب به استفاده از اسلحه و خشونت کشیده شود. بلکه امام معتقد به خیزش مردمی بود و همینطور هم شد که سرانجام رژیم شاهِ تا به دندان مسلح سرنگون گردید.

 

سخنران بعدی، آقای پرفسور دکتر محمد سلیمان رئیس دانشگاه علوم و فن آوری اطلاعات "UITS" بود. ایشان بیست هشتمین سالگرد حضرت امام خمینی (ره) را به ملت ایران تسلیت گفت و این فقدان عظیم را بعنوان «ضایغه غمناک برای جهان روشنگری» تلقی نمود. آقای دکتر سلیمان ماهاتما گاندی و امام خمینی را دو نمونه از رهبری های صلح آمیز مشرق زمین را بر شمرد که بر ضد استعمارگران جهانی مبارزه گسترده را رهبری نموده و سرانجام هم پیروز گردیدند.

 

پس از آن آقای دکتر عباس واعظی دهنوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران به سخنرانی پرداخت. ایشان مقارنه ای بین الگوی های انقلابی جهان را عرضه داشت و تفاوت اساسی الگوی انقلابی حضرت امام خمینی (ره) با دیگر الگو های جهان را به طور مشخص تبیین نمود. وی افزود: الگوی انقلابی حضرت امام خمینی تنها با نهضت امام حسین (ع) در برابر جبابر زمان می تواند شباهت داشته باشد. همانطوری که امام حسین خود شخصی وارسته و عارف و متصل با عالم ملکوت بوده است، امام خمینی نیز شخصیتی است معنوی و روحانی. نکته دیگر اینکه امام حسین (ع) هنگام خروج از مدینه اعلام می کند که من خروج می کنم چون در امت جدم اصلاح می طلبم. امام خمینی (ره) نیز اصلاح می خواست. لذا می بینیم که بار ها به شاه پیام می فرستد تا او اصلاح بشود و به مسیر حق برگردد. ولی شاه بی اعتنایی می کند و به ظلم و ستم علیه مردم و ملت خود ادامه می دهد. آن وقت است که امام خمینی (ع) خروج می کند و اصلاحات را صورت می دهد.

آقای سفیر افزود : مفهومی که از اصلاح طلب های امروز در اذهان ما نقش بسته است در مقابل رادیکال ها و اصول گرایان است که معمولا سکولارها و یا چپگرایان در قبال آن به عنوان اصلاح طلب شناخته می شوند. ولی در فرهنگ نهضت و قیام امام خمینی (ره) این مفهوم کاملا عوض می شود. او یک مصلح بوده است. ولی قبل از آن او یک عارف و دیندار بوده است که هیچ گونه افراطی گری و خشونت را قبول نداشت.

آقای دکتر واعظی در پایان سخنرانی خود از کلیه مهمانان و حضار گرامی به خاطر حضور گسترده آنان در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام تشکر و قدر دانی بعمل آورد و از درگاه ایزد منان برای روح پر فتوح آن امام راحل مدارج عالی را مسألت نمود.

 

آخرین سخنران جلسه آقای ایچ تی امام مشاور عالی نخست وزیر بنگلادش در امور سیاسی و مهمان ویژه جلسه بود. وی گفت: مردم کشور ما نسبت به ایران و ایرانیان همیشه یک احساس توأم با احترام و خودمانی دارند و هیچ وقت ایران را بیگانه تصور نمی کنند. هنوز در رفتار ها و گفتارها حتی زبان و فرهنگ مان تأثیر ایران به طور وضوح پیدا است. وی افزود: پدر ملت ما شیخ مجیب الرحمن در قیادت خود از بعضی جهات مانند دفاع از ملتهای مظلوم با قیادت حضرت امام خمینی شباهت داشته است.

آقای ایچ تی امام، با ذکر خاطره ای از دوران پیروزی انقلاب که در آن زمان وی همراه با بعضی از کارمندان دولتی ایرانی در برلین در یک کارگاه دولتی بسر می برد، وقتی خبر سرنگونی رژیم شاه به آنان رسید، همراهان ایرانی آن قدر بهت زده شدند که اصلا باورشان نمی شد که چگونه یک پیر مرد با دست خالی رژیم قدرتمند شاه پهلوی را از پا در آورد.

مشاورنخست وزیر، پیشرفت های ایران را در زمینه های مختلف علمی و فن آوری، علیرغم تحمیل تحریم ها، در سالهای پس از انقلاب متذکر شد و بعنوان مثال گفت : چند روز پیش یک مجله از اداره توریستی بنگلادش به دست بنده رسید. دیدم نوشته است که ایران از نظر جذابیت و امنیت توریستی، دهمین رتبه را در جهان دارد و هر سال میلیون ها توریست از این کشور می توانند بازدید کنند. این موضوع برای من بسیار جالب بود. طبیعت ایران و مردم ایران واقعا زیبا است.

آقای امام، در پایان سلام گرم خانم شیخ حسینه واجد، نخست وزیر بنگلادش را به ملت شریف ایران ابلاغ نمود و خواستار عمیق تر و پاینده تر شدن دوستی و روابط بین دو کشور و دو ملت مسلمان و برادر، ایران و بنگلادش گردید.

 

 

مراسم با جمعبندی آقای دکتر عماد الدین رئیس جلسه وخطیب مسجد مرکزی دانشگاه داکا و سپس پذیرایی افطار از مدعوین روزه دار پایان پذیرفت. 


١٢:٢٥ - 1396/03/16    /    شماره : ٤٥٨٦٨٥    /    تعداد نمایش : ٢٥٠خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران