گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
سياسي

                    روابط سیاسی ایران و بنگلادش

 

 

روابط سیاسی ایران و بنگلادش پیش از انقلاب اسلامی ایران

زمانى که بنگلادش به عنوان پاکستان شرقى جزئى از کشور پاکستان بود، سرکنسولگرى و خانه فرهنگ ايران در داکا دایر بود. پس از استقلال بنگلادش در 6 فروردین 1350 (26 مارس 1971) از آنجایی که دولت شاهنشاهی ايران از موضع پاکستان حمايت مى کرد سرکنسولگرى و خانه فرهنگ ايران نیز در آن کشور تعطيل شد.

با به رسميت شناخته شدن بنگلادش توسط پاکستان در جريان کنفرانس سران کشورهاى اسلامى در لاهور (فوريه ۱۹۷۴)، ايران نيز در تاريخ 13 اسفند ماه 1352 (22 فوريه ۱۹۷۴) اقدام به شناسایى آن کشور نمود. در این زمان دو سال از استقلال بنگلادش می گذشت.

در تاريخ ۱۵ خرداد ۱۳۵۳ کمال حسين وزير امورخارجه وقت بنگلادش در رأس هيأتى به مدت پنج روز از ايران ديدن کرد که طى آن موافقت دو کشور براى ارتقای روابط دیپلماتیک در سطح تبادل سفير اعلام گرديد. در تاريخ 30 تیر 1353 (21 ژوئيه ۱۹۷۴) سفارت بنگلادش در تهران تأسيس گرديد. سفارت ايران در داکا نيز در تاريخ 4 بهمن 1353(24 ژانويه ۱۹۷۵) تأسيس شد.

متعاقباً سفرهایى از سوی مقامات بنگلادشى به ايران انجام شد از جمله: توقف کوتاه سرلشگر ضياء الرحمن در تهران به هنگام مراجعت از کنفرانس وزرای خارجه کشورهاى اسلامى در استانبول (29 اردیبهشت 1355)، سفر رسمى چهار روزه سرلشگر ضياء الرحمن با سمت رياست حکومت نظامى به ايران (۱۶ اسفند ۱۳۵۶) و سفر يک هيأت سه نفرى از نمايندگان بنگلادش به دعوت وزارت کشور به ايران و بازدید از شهرهاى تهران، اصفهان، تبريز و مشهد (مرداد ۱۳۵۶).

 

 

روابط سیاسی دو کشور پس از انقلاب اسلامی ایران

در جريان انقلاب اسلامى ايران سرلشگر ضياء الرحمن رئيس‌جمهور وقت بنگلادش سياست سکوت در قبال تحولاتى که در ايران مى گذشت را در پيش گرفت. روزنامه‌هاى غير دولتى بنگلادش از انقلاب اسلامى ايران حمايت مى کردند و مقالاتى در تائيد آن می نوشتند.

در اين زمان روابط دیپلماتیک دو کشور در سطح کاردار بود. بنگلادش نسبت به جنگ تحميلى موضع بى طرفى اتخاذ کرد. 

به حکومت رسيدن ژنرال ارشاد در بنگلادش در سال 1360 (۱۹۸۲)، با افزايش فشارهاى بين المللى بر انقلاب اسلامى ايران مصادف گرديد. با اين حال افق روشن امکان بهره‌مندى بنگلادش از پتانسيل‌هاى بالاى اقتصادى ايران، موجب رشد تدریجی روابط فیمابین شد.

در مهر ماه ۱۳۶۱ اولين سفير جمهورى اسلامى ايران به داکا اعزام گرديد. در دى ماه ۱۳۶۱ يک هيأت اقتصادى به رياست قائم مقام وزير بازرگانى به بنگلادش سفر نمود. در اين سفر يک يادداشت تفاهم بين دو کشور در زمينه گسترش همکاری هاى بازرگانى بانکى و کشتيرانى و خريد نفت از ايران در تاريخ 9 دی 1361 به امضا رسيد.

در فروردين ۱۳۶۲ سرلشگر سلطان محمود معاون حکومت نظامى که ضمناً فرمانده نيروى هوایى بنگلادش نيز بود و پست وزارت نفت و انرژى بنگلادش را بر عهده داشت، به کشورمان سفر و با مقامات عالی رتبه از جمله رئیس جمهور، نخست وزير و وزرای امور خارجه، نفت و بازرگانى دیدار و گفتگو کرد.

در نيمه دوم سال ۱۳۶۵ هيأتى به سرپرستى جواد منصورى معاونت فرهنگي-کنسولى وزارت خارجه به بنگلادش سفر کرد و با مقامات دولتى اين کشور ملاقات نمود.

پس از روى کار آمدن خانم خالده ضياء، روابط دو کشور رو به گسترش گذاشت. وزير کار بنگلادش در تير ماه ۱۳۷۰ عازم ايران شد تا در زمينه نيروى کار بنگلادش با مقامات ايران گفتگو و مذاکره به عمل آورد. در اين سفر وى با وزير کار و امور اجتماعى ايران ديدار کرد و مقرر گرديد ايران در استفاده از نيروهاى متخصص در شرايط مساوى اولويت را به نيروهاى متخصص بنگلادش بدهد. همچنين وزير کار بنگلادش پيام کتبى خانم خالده ضياء خطاب به رئيس‌جمهور اسلامى ايران را تقديم معاون رئيس‌جمهور نمود. 

در مرداد ماه ۱۳۷۰ مستفيض الرحمن وزير خارجه بنگلادش به تهران آمد وى طى اقامت خود با رئیس جمهور و وزیران خارجه، بازرگانى و کار و امور اجتماعى جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد و موافقتنامه همکاری های فرهنگى و علمى و فنى ميان دو کشور نيز در پايان این سفر به امضای وزرای خارجه دو کشور رسيد. پس از مدت‌ها مذاکره ميان مقامات هواپيمایى جمهورى اسلامى ايران و بنگلادش، سرانجام مقرر شد اولين پرواز بيمان، شرکت هواپيمایى بنگلادش در تاريخ ۲۸ بهمن 1370 از داکا به مقصد تهران انجام شود.

در ارديبهشت ماه ۱۳۷۱ وزير امورخارجه جمهوری اسلامی ایران طى ديدارى از بنگلادش با رئیس جمهور، نخست وزير و وزير امورخارجه ديدار و گفتگو نمود. در ملاقات با وزير امور خارجه درباره موضوعات مختلف از جمله تأسيس بانک، ايجاد خط هوایى و کشتيرانى به منظور گسترش مبادلات بازرگانى بين دو کشور، پيوستن بنگلادش به اکو و سرمايه گذارى مشترک بحث و تبادل نظر به عمل آمد.

سفر آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت کشورمان به بنگلادش در مهر ماه 1374، نقطه عطفی در روابط دو کشور بود. در جریان این سفر که اولین دیدار یک رئیس دولت ایران از بنگلادش پس از استقلال آن کشور به شمار می­ رفت، شش یادداشت تفاهم همکاری به امضا رسید.

پس از آن، شاهد سه سفر در سطح نخست وزیر بنگلادش به ایران به منظور شرکت در نشست های بین المللی مختلف بودیم: سفر خانم شیخ حسینه به تهران به منظور شرکت در هشتمین نشست سران سازمان همکاری های اسلامی (آذر ماه 1376)، سفر خانم خالده ضیا به تهران به منظور شرکت در چهارمین نشست سران گروه دی-هشت (بهمن ماه 1382) و سفر خانم شیخ حسینه به تهران به منظور شرکت در شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد (شهریور 1391).

 

 

تبادل هیأت های عالیرتبه میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری مردم بنگلادش طی 15 سال گذشته: 

- سفر وزير امور خارجه ایران در رأس هيأتی سياسي  اقتصادي به داكا (بهمن ماه 1380)

- سفر وزير بازرگاني ايران به داكا (خرداد ماه 1384)

- سفر وزير فرهنگ بنگلادش به تهران (مرداد ماه 1384)

- سفر رئيس اتاق بازرگاني تهران به داکا (شهريور ماه 1384)

- سفر وزير آموزش بنگلادش به تهران (1385)

- سفر قائم مقام وزارت خارجه بنگلادش به تهران (1385)

- سفر وزير دارایي و برنامه ريزي بنگلادش به تهران جهت شركت در چهارمين نشست كميسيون مشترك اقتصادی دو كشور (1385)

- سفر اعضای شوراي شهر تهران به داكا (1386)

- سفر دادستان بنگلادش و هيأت قضايي همراه به تهران (1386)

- سفر مشاور وزير گردشگري بنگلادش به تهران (1387)  

- سفر معاون وزير كشاورزي ایران به داكا (بهمن ماه 1388)

- سفر وزير صنايع بنگلادش به تهران جهت شركت در اجلاس دي هشت (اسفند ماه 1388)

- سفر وزیر امور خارجه بنگلادش به تهران جهت شرکت در اجلاس وزرای خارجه مجمع همکاری آسیایی / ACD (آذر ماه 1389)

- سفر معاون آسیا واقیانوسیه وزارت خارجه ایران به داکا (خردادماه 1390)

- سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به داکا برای شرکت در پنجمین نشست كميسيون مشترك اقتصادی دو كشور (اردیبهشت ماه 1392)

- سفر رئیس پارلمان بنگلادش به تهران برای شرکت در نهمین نشست بین المجالس سازمان همکاری های اسلامی (بهمن ماه 1392)

- سفر مشاور نخست وزیر بنگلادش در امور بین الملل به تهران به منظور شرکت در همایش کمیته ویژه جنبش عدم تعهد در امور فلسطین (مرداد ماه 1393)

- سفر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به داکا (مرداد ماه 1393)

- سفر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به داکا (شهریور ماه 1393)

- سفر وزیر اطلاع رسانی بنگلادش به تهران به منظور شرکت در اجلاس وزرای اطلاع رسانی و فرهنگ سازمان همکاری های اسلامی (آذرماه 1393)

- سفر وزیر صنایع بنگلادش به تهران (بهمن ماه 1393)

- سفر وزیر آموزش بنگلادش به تهران به منظور شرکت در نشست وزرای جنبش عدم تعهد در زمینه علوم، فناوری و نوآوری (اسفند ماه 1393)

- سفر وزیر امور فرهنگی بنگلادش به تهران (اردیبهشت ماه 1394)

- سفر رئیس بانک مرکزی ایران به داکا به منظور شرکت در چهل و چهارمین نشست هیأت مدیره اتحادیه پایاپای آسیایی(خرداد ماه 1394)

- سفر وزیر امور خارجه ایران به داکا (شهریور ماه 1394)

- سفر رئیس سازمان توسعه تجارت ایران به داکا (بهمن 1394)

- سفر رئیس فدراسیون اتاق های بازرگانی بنگلادش به تهران (اردیبهشت ماه 1395)

- سفر وزیر گردشگری و هواپیمایی بنگلادش به تهران (شهریور ماه 1395)

- سفر وزیر صنایع بنگلادش به تهران (مهر ماه 1395)

- سفر نمایندگان مجلس شورای اسلامی به داکا (فروردین 1396)

 

 نشست های مشترک و اسناد امضا شده:

 

تاکنون پنج دور کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی میان ایران و بنگلادش برگزار شده که آخرین دور آن اردیبهشت ماه 1392 در داکا بود. همچنین موافقتنامه هاي متعددی منجمله موافقتنامه تشويق و حمايت از سرمايه گذاري متقابل، موافقتنامه كشتيراني تجاري دريايي، موافقتنامه حمل و نقل هوايي، موافقتنامه بازرگاني، موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف، موافقتنامه تجارت ترجیحی، يادداشت تفاهم همكاري هاي علمي و آموزشي و یادداشت تفاهم همکاری های شیلات و دام میان دو کشور به امضا رسیده است. 

 

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران