گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سمینار بین المللی تأثیر خیام بر افکار و آثار قاضی نذر الاسلام شاعر ملی بنگلادش


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری سمینار بین المللی تأثیر زبان و ادبیات فارسی به ویژه خیام بر افکار و آثار قاضی نذر الاسلام شاعر شهیر بنگلادش در دانشگاه داکا

سمینار بین المللی تأثیر خیام بر افکار و آثار قاضی نذر الاسلام شاعر ملی بنگلادش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مورخ 3 خرداد 1396، همزمان با یکصد و هجدهمین سالگرد تولد قاضی نذر الاسلام شاعر ملی بنگلادش، سمینار بین المللی تأثیر زبان و ادبیات فارسی به ویژه خیام بر افکار نذر الاسلام به همت بنیاد ابوریحان بیرونی در تالار ار-سی-معظم­دار دانشگاه داکا برگزار شد.

این سمینار با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و با اجرای سرود ملی ایران و بنگلادش آغاز گردید. سپس معاون دبیر سمینار آقای ابوحسین محمد احسن ضمن خوش آمد گویی و تشکر از حضور میهمانان، این سمینار را در نوع خود در بنگلادش بی­نظیر عنوان کرد. پس از آن یکی از دانشجویان بخش زبان و ادبیات فارسی شرح مختصری از زندگی نذرالاسلام شاعر و موسیقی دان برجسته را با هنر نمایی خاص خود به زبان فارسی اجرا نمود. سپس برخی اشعار معروف نذر الاسلام و رباعیات خیام به دو زبان فارسی و بنگلا توسط دانشجویان اجرا گردید.

در بخش دیگر این سمینار پروفسور شمیم بانو استاد موسسه زبان­های نوین دانشگاه داکا پیرامون تأثیر زبان و ادبیات فارسی به ویژه شاعران بر جسته ایرانی از جمله حافظ، سعدی و خیام بر نذر الاسلام سخنرانی نمود. سپس دکتر عارف بالله، دبیر این سمینار و استاد بخش فارسی دانشگاه داکا، پروفسور احمد کبیر استاد بخش ادبیات بنگلای دانشگاه داکا، دکتر ابوالقاسم فضل الحق زبان شناس برجسته بنگلادش و استاد بخش ادبیات بنگلای دانشگاه داکا، به سخنرانی پرداختند. آقای محمد احسن الهادی استادیار بخش فارسی دانشگاه داکا خلاصه سه مقاله ارائه شده توسط استادان ایرانی را به زبان بنگلا قرائت نمود. خانم شهناز عارفین نویسنده و پژهشگر نیز در مورد اعتقادات مذهبی و معنوی شاعر نامدار بنگلادش سخن گفت.

آقای حسینی رایزن فرهنگی محترم جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش، دکتر کمال الدین استاد بخش فارسی دانشگاه راجشاهی و پروفسور کلثوم ابوالبشر نیز از دیگر سخنرانان این سمینار بودند.  

آقای دکتر واعظی دهنوی سفیر محترم کشورمان در بنگلادش به عنوان میهمان ویژه این سمینار، در سخنان خود به ارتباط و دوستی عمیق و دیرینه دو کشور بنگلاش و ایران و ریشه تاریخی و فرهنگی مشترک دو ملت اشاره و ابراز امیدواری نمود این پیوندها هیچگاه سست و کم رنگ نشود.

آقای واعظی با اشاره به خدمات نذر الاسلام شاعر توانمند بنگلادشی در ترجمه اشعار خیام و حافظ به بنگالی و بدین ترتیب شناساندن میراث ادبی ایران به مردم شبه قاره در دوران معاصر، نذر الاسلام را حلقه اتصال شعرای دو کشور دانست و افزود همانگونه که "فیتز جرلد" خیام را به اروپا معرفی کرد، نذر الاسلام  نیز این شخصیت منحصر به فرد را به ملت بنگلادش معرفی نمود. همانطور که خیام با ایجاد سوال و پرسش در اذهان مردم تلاش می­کند مفاهیم عالیه عرفانی، عشق الهی و بی­ارزشی دنیا را ثابت نماید، شاعر ملی بنگلادش نذر الاسلام نیز با تأثیری که از خیام پذیرفته، به همان سبک اشعاری با مضامین عالیه و معنوی  سروده است. سفیر کشورمان در داکا ضمن قدردانی از دست اندر کاران برگزاری این سمینار، این قبیل رویدادهای فرهنگی را پل­های مستحکمی برای نزدیکی دو ملت ایران و بنگلادش تلقی کرد.

 

 

 

 


٠٨:٠٢ - 1396/03/08    /    شماره : ٤٥٧٢٢٣    /    تعداد نمایش : ٢٦٣خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران