گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > گرامیداشت روز جهانی قدس در شهرهای مختلف بنگلادش


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم روز قدس در بنگلادش

گرامیداشت روز جهانی قدس در شهرهای مختلف بنگلادش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مورخ 2 تیر 1396 مصادف با واپسین جمعه ماه مبارک رمضان، روز جهانی قدس در شهرهای مختلف بنگلادش گرامی داشته شد.

«کمیته القدس بنگلادش» با برگزاری برنامه هایی از جمله راهپیمایی، تشکیل زنجیره انسانی در حمایت از فلسطین و تشکیل سمینارهای مختلف، مراسم روز قدس را در شهرهای داکا، چیتاگونگ، بوگرا و جیسور برگزار کرد.

در پایتخت بنگلادش، پس از انجام راهپیمایی، تشکیل زنجیره انسانی به نشانه اعلام همبستگی با مردم مظلوم فلسطین و به آتش کشیدن پرچم رژیم اشغالی، راهپیمایان در سمیناری با عنوان «اهمیت روز قدس در شرایط کنونی» شرکت نمودند. در این سمینار که در محل تالار اجتماعات انجمن پزشکان داکا برگزار شد، ابتدا مستند کوتاهی با موضوع جنایات رژیم صهیونیستی پخش شد. سپس آقای مزمل الحق نماینده پارلمان و وزیر امور جنگ آزادیبخش بنگلادش به عنوان مهمان اصلی و آقای دکتر واعظی سفیر محترم ج.ا.ایران در بنگلادش به عنوان مهمان ویژه سخنرانی کردند. 

 

آقای ای کی ام مزمل الحق وزیر امور مبارزان استقلال کشور در سخنرانی خود، ابتدا به اهمیت دینی مسجد الاقصی و بیت المقدس اشاره کرد وگفت: مسجد الاقصی سومین مکان مقدس مسلمانان است که در اشغال صهیونیستها قرار دارد. وی گفت: استعمارگران برای نابودی اسلام و مسلمانان در داخل بنگلادش نیز توطئه ها را تدارک می بینند. امریکا بعد از نابودی افغانستان که یک کشور بالقوۀ اسلامی بود، پاکستان را دارد نابود می کند. آنها با ایجاد گروههای تروریستی همچون داعش در عراق و سوریه، تروریسم را به ایران و ترکیه نیز گسترش می دهند و از این طریق یک چهرۀ کریه علیه اسلام برای مردم جهان ترسیم می کنند. پشتیبان این تروریستها صهیونیستها هستند و سرکردۀ او نیز امریکا است. آنها اول در محافل محلی در بین مسلمانان ایجاد اختلاف و عدم اعتماد به هم دیگر می کنند، سپس برای در دست گرفتن ثروت آنان توطئه های گوناگونی به کار می برند. دقیقا از همین راه دارند در خاورمیانه ثروت نفت را می بلعند.

مزمل الحق گفت: مسئله جایز ویا نا جایز بودن ساخت بمب اتمی مطرح می شود. سوال من این است که اگرساخت بمب اتمی برای استعمارگران جایز شمرده می شود، پس چرا باید برای مسلمانان ناجایز باشد. چرا آنها در ایران و عراق با وجود اینکه بارها گفته شد سلاح مرگبار وجود ندارد با نادیده گرفتن اصول تمدن و آئین های انسانی، این کشورها را مورد بازجوئی قرار می دهند. آنها با زورگوئی، جهان را بویژه کشورهای اسلامی را زیر پای خود قرار داده اند. لذا وقت آن رسیده تا مسلمانان بیدار شوند. تنها اتحاد و یکپارچگی مسلمانان می تواندتوطئه های آنها را خنثی نماید.

آقای مزمل الحق یادآور شد که به محض کسب استقلال بنگلادش، شیخ مجیب الرحمان پدر ملت، یاسر عرفات رهبر فلسطینی ها را در این کشور به گرمی مورد استقبال قرار داد. در دولت پیشینِ خانمِ شیخ حسینه نیز بار دیگر یاسر عرفات رهبر فلسطینیان در بنگلادش مورد استقبال رسمی قرار گرفت. وی خاطر نشان ساخت که دولت و مردم بنگلادش از بدو استقلال، مسئله قدس و فلسطین را مورد حمایت قرار داده و اسرائیل را به رسمیت نشناخته است.

وی بااشاره نقش عربستان در برخورد با رژیم صهیونیستی گفت این کشور خود را ارباب امت اسلامی به حساب می آورد. به رای مردم اعتنا نمی کنند و به سیستم سلطنتی تمسک جسته در برابر کارهای زشت رژیم صهیونیستی سکوتی معنی دار را در پیش گرفته است.

وزیر موصوف، گفت: ما مسلمانان، به دلیل وجود مکه و مدینه در خاک عربسان به این کشور می رویم ولی سیستم حکومتی آنجا و نقش حاکمان آن کشور به نفع اسلام نیست. وی از عربستان درخواست کرد تا بردگی و دلالی استعمارگران را رها کرده در برابر مظالم و استبداد که علیه مسلمانان روا داشته می شود، صدایش را بلند کند.

وزیر محترم یادآور شد که امریکا در حال حاضر دو هدف را دنبال می کند. یکی نابودی اسلام و مسلمانان و دیگری فروش اسلحه. وی گفت بعنوان مسلمان ما اعتقاد داریم که روزگار آمریکا روزی بسر خواهد آمد. ولی متأسفانه تا رسیدن آن روز همه چیز ما را دارد نابود می کند.

سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران

دکتر عباس واعظی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در داکا در سخنرانی خود بعنوان مهمان ویژه مراسم روز قدس، با قراأت آیه قرآن: "ومالکم لا تقاتلون فی سبیل الله....". و با اشاره به روایت "من اصبح و لم یهتم بامورالمسلمین فلیس بمسلم"، گفت: هر یک از مسلمانان جهان وظیفه دارند در برابر مردم مظلوم فلسطین احساس مسئولیت نمایند و به حمایت آنها به شتابند که فلسفه اعلام روز جهانی قدس توسط امام خمینی در همین جا نهفته است.

سفیر ایران تاکید کرد که استعمارگران نمی گذارند کشورهای اسلامی به اقتدار خود دست یابند. برای این کار از یک طرف به ایجاد اختلاف دست می زنند، واز طرف دیگر گروه های تروریستی را بوجود می آورند. وی گفت که مخالفت با ایران اسلامی در مورد انرژی هسته ای در همین راستا قرار دارد. با وجود اینکه ایران رسما اعلام کرد که سلاح هسته ای چون مرگبار و ضدبشراست، وطبق فتوای مقام رهبری حرام است، بازهم آنها با ایران مخالفت می کنند. وی تاکید کرد در واقع آنها می خواهند جلوی تکنولوژی هسته ای را بگیرند که در صورت موفقیت در آن، چهره کشورهای اسلامی از لحاظ پیشرفت کشاورزی، پزشکی و دیگر موارد کاملا دگرگون خواهد شد. سفیر جمهوری اسلامی ایران درادامه سخنان خود موضع دولت بنگلادش علیه رژیم صهیونیستی را مورد ستایش قرارداد.

 آقای سفیر، حمایت بعضی از کشورهای منطقه از گروه های تروریستی را مورد انتقاد قرار داده و مواضع ایران در حمایت از مردم فلسطین را تبیین نمود.

 

 


١٢:١٢ - 1396/04/03    /    شماره : ٤٦٢٤٧٧    /    تعداد نمایش : ٣٠٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران